Czym są endoprotezy stawu kolanowego?
Endoproteza to wszczepiany do organizmu implant, którego celem jest zastąpienie lub wspomożenie funkcji narządu, w szczególności narządu ruchu. Czym są endoprotezy stawu kolanowego i jakie jest ich zastosowanie?
Co to są endoprotezy stawu biodrowego?
Wszystkie stawy, a w szczególności biodrowy są wyjątkowo narażone na obciążenia i uszkodzenia. Problemy mają zwłaszcza ludzie starsi, gdzie niezbędne jest wykorzystanie specjalnych endoprotez, które zastępują uszkodzony staw, w czasie leczenia koksartrozy, czyli choroby zwyrodnieniowej stawów. Dzięki endoprotezom stawu biodrowego pacjent ma szansę na odzyskanie sprawności.
Czym zajmuje się ortopeda?
Lekarz ortopeda zajmuje się wszelkiego rodzaju urazami związanymi z narządami ruchu. Przy współpracy z chirurgiem urazowym pomaga pacjentom dochodzić do sprawności ruchowej po kontuzjach, złamaniach, zwichnięciach i urazach. Z pomocy ortopedy korzystają skarżący się na zaburzenia, które występują w obrębie mięśni, ścięgien, więzadeł i nerwów. Specjalizacja, jaką jest ortopedia, obejmuje wsparciem również chorych na nowotwory dotykające narządy ruchu, a także osoby posiadające wady postawy czy borykające się z problemem zmian zwyrodnieniowych.
Rekonstrukcja stawu biodrowego - co to takiego?
Staw biodrowy pełni bardzo ważną funkcję w układzie kostno-stawowym, przez co jest narażony na duże obciążenia. Efektem tego może być powstawanie zwyrodnień czy uszkodzeń mechanicznych, które utrudniają codzienne funkcjonowanie oraz wiążą się z znacznymi dolegliwościami bólowymi. W zaawansowanych przypadkach jedynym skutecznym sposobem jest rekonstrukcja stawu biodrowego, a więc wszczepienie endoprotezy. Na czym polega ten zabieg i kto powinien się na niego zdecydować?
Na czym polega leczenie stawu kolanowego?
Zwyrodnienie stawów kolanowych dotyka coraz więcej osób. Szacuje się, że już około 20% mieszkańców Europy cierpi na bóle stawów, przy czym niespełna połowa zmian zwyrodnieniowych jest związana ze starzeniem się organizmu. W pozostałych przypadkach najczęstszymi przyczynami są brak ruchu oraz nadwaga. Zwyrodnienie stawu kolanowego jest niestety chorobą nieodwracalną, ale można zatrzymać jej postęp. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym polega leczenie tej uciążliwej dolegliwości.
Kiedy potrzebna rekonstrukcja stawu kolanowego?
Gdy zawiodły wszystkie metody – rehabilitacja, leczenie farmakologiczne i inne rodzaje terapii – niezbędna jest rekonstrukcja stawu kolanowego, czyli wszczepienie endoprotezy. Co to takiego? Endoproteza kolana jest sztucznym stawem, który zastępuje ten prawdziwy – „uszkodzony”. Dzięki niej pacjenci mogą chociaż częściowo odzyskać sprawność sprzed choroby. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.